به دلیل سو استفاده برخی افراد سود جو از نام و اعتبار این سایت.لطفاً جهت هرگونه سفارش با شماره های کنار سایت و آقای امیرکیوان اقدامی ارتباط برقرار نمایید.با تشکر.

خطا
 • The page you are trying to access does not exist.

دامنه چیست؟

Domain چیست؟

نام دامنه یا دومین (Domain) نامی است که وب سایت شما در اینترنت با آن شناخته می شود، و کاربران اینترنت با استفاده از این نام می توانند به صفحات وب شما دسترسی پیدا کنند،
نام دامنه ها عموما از دو بخش اصلی، نام و پسوند تشکیل می شوند. بخش نام را شما بصورت دلخواه (و با شرط اینکه کسی پیش از شما آنرا برای خود ثبت نکرده باشد) انتخاب مینماید و بخش پسوند بر اساس نوع فعالیت وب سایت و قوانین مشخص می کنید.

پسوندهای زیادی در دنیا وجود دارند که هرکدام برای هدفی خاص بوجود امده اند، بطور مثال: .com برای امور تجاری .tv برای شبکه های تلویزیونی .ir برای سایتهای ایرانی، شما میتوانید هرکدام از پسوندهای موجود را برای دامنه خود انتخاب کنید.

 

در انتخاب نام دامنه خود به موارد زیر توجه داشته باشید:

- حداقل نام دامنه باید 3 و حداکثر 224 کاراکتر باشد اما بهترین نام دامنه در طول میدان 8 الی 12 کارکتر قرار دارد.

- نام و پسوند دامنه خود را مناسب و مرتبط با فعالیت خود انتخاب کنید.

- نام دامنه خود را کوتاه انتخاب کنید و این را در نظر بگیرید که مخاطب شما با یک بار شنیدن آن بتواند آن را به خاطر بیاورد.

- این یک سرویس جهانیست و امکان اصلاح نام دامنه ثبت شده وجود ندارد پس در انتخاب اولیه نام آن دقت کافی داشته باشید.

- حداقل زمان ثبت یک دامنه ۱سال میباشد و در صورت عدم تمدید پس از ۱سال آن دامنه از مالکیت شما خارج شده و دیگران میتوانند آنرا برای خود به ثبت رسانند.

- استفاده از نامهای ممنوعه در قوانین جهانی مانند نام گروهای خرابکاری اینترنتی ممکن است باعث مسدود شدن نام دامنه شما شود پس در انتخاب نام دامنه خود دقت فراوانی را مبذول دارید.

- شباهت اسمی دامنه شما با نام کمپانی های بزرگ ممکن است دردسرهایی از جمله مسدود شدن نام دامنه را برایتان بدنبال داشته باشد پس پیش از ثبت دامنه تحقیق کافی در رابطه با نام آنرا داشته باشید.انواع نام دامنه

»» دامنه های ایرانی ir.

»حوزه ir.
دامنهir و زیر مجموعه های آن از جمله ac.ir و co.ir و net.irو... مختص کشور ایران بوده و ثبت این نوع دامنه فقط بصورت یکساله و یا پنجساله امکانپذیر است. ضمنا ثبت دامنه ir برای عموم آزاد است ولی ثبت دامنه های زیر مجموعه آن که قبلا اشاره شد دارای قوانینی است که در پایین بطور کامل بیان شده است.

»حوزه ac.ir.
این دامنه از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با مجوز رسمی از وزارت علوم بوده و جهت ثبت این دامنه ارائه کپی مدارک فوق الزامی است.

»حوزه co.ir.
این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری غیر دولتی ثبت شده است و متقاضی ثبت این دامنه باید دارای شرکت ثبت شده باشد و برای ثبت آن ارائه کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت و کپی اساسنامه شرکت الزامی است.

»حوزه net.ir.
این دامنه مختص شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت و شبکه (آی اس پس) بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مدارک و مجوز ISP خود را ارائه نماید.

»حوزه org.ir.
این دامنه نیز از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص شرکتها و موسسات غیر انتفاعی و موسسات بین المللی ثبت شده است و برای ثبت این دامنه ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه یا سازمان الزامی است.

»حوزه gov.ir.
این دامنه مختص سازمانهای دولتی و وزارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و بخش های اجرایی موسسات دولتی است و بمنظور ثبت این دامنه ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.

»حوزه id.ir.
این دامنه همانطور که از نام ان پیداست مختص افراد حقیقی تابع کشور ایران است و برای ثبت آن متقاضی می بایست فتوکپی شناسنامه خود را ارئه نماید.

»حوزه sch.ir.
این دامنه مختص موسسات آموزشی و مدارس و سایر سازمانهای آکادمیک دارای مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه را ارائه نماید.

دامنه چیست؟

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

»» دامنه های بین المللی

»حوزه com.
متداولترین نوع حوزه است که برای اکثر سایتها از جمله سایتهای شخصی و تجاری و موضوعات عمومی مناسب است .

»حوزه net.
مخصوص موسسات خدمات اینترنتی است. همچنین این نام مخفف کلمه Network به معنای شبکه است.

»حوزه org.
بیشتر مناسب سایتهای سازمانی و موسسات آموزشی است البته به نوعی برای موسسات غیر انتفاعی نیز مناسب است البته اگر سایت شما یک سایت علمی است این نوع حوزه دامنه هم می تواند برای شما بسیار مناسب باشد . نام این نوع حوزه از کلمه Organization به معنی سازماندهی گرفته شده است .

»حوزه biz.
مخصوص سایتهای تجاری است و نام آن نیز از نوع تلفظ کلمه business به معنی تجارت گرفته شده است .

»حوزه info.
بیشتر مخصوص سایتهای اطلاع رسانی و منابع آموزشی است . همانطور که کاملاً مشخص است نام این نوع حوزه از کلمه information به معنی اطلاعات گرفته شده است .

»حوزه gov.
مخصوص سازمانهای دولتی است . همانطور که کاملاً مشخص است نام این نوع حوزه از کلمه Government یعنی دولت گرفته شده است .

»حوزه edu.
مخصوص سایتهای آموزشی است . همانطور که واضح است نام این نوع حوزه از کلمه educational به معنی آموزشی گرفته شده است.

»حوزه name.
این حوزه مخصوص اشخاص حقیقی است یعنی هر کسی که می خواهد یک سایت شخصی برای خود ایجاد کند می تواند از این نوع دامین استفاده کند.

»حوزه ws.
مخصوص سایتهای منبع یعنی معمولا برای سایتهایی که نقش منبعی بزرگ از اطلاعات و یا فایلها و... را دارند بکار می رود. این نوع حوزه مخففWestern Samoa ( کشور ساموا ) است ولی همانطور که از ظاهر آن پیداست شباهت زیادی به مخفف کلمهWeb Site دارد به همین دلیل بسیاری از سایتها از این نوع حوزه استفاده می کنند.

»حوزه web.
همانطور که پیداست این نوع حوزه دامنه مخصوص سایتهایی است که به موارد و مباحث Web می پردازند.

»حوزه us.
این نوع ، دامنه ملی کشور آمریکا است،اما بعضی از سایتها با محتوای دوستیابی و یا سایتهای فامیلی نیز از این نوع دامنه استفاده می کنند زیرا همانطور که می دانید این نوع دامنه بمعنی "ما" است.

»حوزه های co.uk. وorg.uk. و me.uk.
UK مخفف United Kingdom بوده و در واقع این پسوند مخصوص ایالت بریتانیا و ایرلند است اما در حال حاضر به صورت پسوندی برای بسیاری از سایتهای اروپایی تبدیل شده است.

»حوزه mobi.
این نوع دامنه مخفف کلمه Mobile بوده و مخصوص سایتهایی است که با خدمات و یا محصولات مربوط به موبایل سر و کار دارند.

»حوزه cc.
این نوع دامنه در سال 1997 بوجود آمد و در واقع بدین منظور که دامنه ای در تناوب دامنه com. باشد ایجاد شد. همچنین این نوع دامنه مخصوص سایتهای تجاری است.

 دامنه ها و کاربردشان

پس از گذشت مدت زیاد استفاده از اینترنت توسط کاربران اینترنت دنیا ، هنوز حتی بعضی از افراد و یا وب کاران هم ، درک درستی از دامنه های اینترنتی ندارند . هنوز خیلی ها دامنه WS را مخفف Web Site می دانند ! تازگی هم خیلی ها گمان می کنند که دامنه bz از آنجا که دامنه biz پر شده است به بازار اینترنت اضافه شده است و به همان معنای business است !

استفاده از دومین های cc و tv نیز اخیرا در دنیا رایج شده است . و خیلی ها گمان می کنند دامنه tv همان معنی تلویزیون می دهد و برای این اصلا ایجاد شده است ! شاید خیلی از شبکه های ماهواره ای دنیا رسما از این دامنه به عنوان دامنه سایت خود استفاده می کنند که در واقع فعل اشتباهی است .

اما واقعیت چیست ؟! خیلی ساده است . یک فرمول کلی برای دامنه های اینترنتی وجود دارد و آن تعداد حرف دامنه است که تا 99 درصد فرمول درستی است به جز موارد استثنا در دامنه های جدید عمومی . با این دسته بندی به طور کلی دامنه ها در 4 دسته قرار می گیرند :

 

دسته اول ( 3 حرفی ) : دامنه های Top Level عمومی یا gTLDs :

 

سه دامنه Com , net , org به عنوان معمول و معروف ترین دامنه های جهانی شناخته می شوند که Com ابتدای کلمه Commerical به معنی تجاری و Net ابتدای کلمه Network به معنی شبکه و org نیز ابتدای واژه organization به معنی سازمان است . هر یک از این دامنه ها باید در جای صحیح خودش استفاده شود . به عنوان یک شرکت که در زمینه خدمات اینترنت فعالیت می کند بهتر است از دامنه Net استفاده کند . این قاعده توسط خیلی از شرکتهای مشهور جهان رعایت می شود .

 

دسته دوم ( 3 حرفی جدی ) : دامنه های Top Level عمومی جدید ( NEW gTLDs ) :

 

دامنه های Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name در این دسته قرار دارند . این دامنه های به منظور رفع نیاز در کمبود اسامی در دامنه های دسته اول ایجاد شده است و میشد گفت دامنه های جدیدی هستند . اخیرا دامنه Info به منظور ترغیب کاربران اینترنتی و صاحبان وب سایتها توسط بعضی از Server های ثبت دامنه دنیا به صورت اشانتیون و یکساله و رایگان ارائه می شود . اما دقت کنید که صرف دامنه info فقط و فقط به صورت یکساله ثبت می شود و سال بعد مجبورید برای تمدید آن مبلغی تقریبا 1.5 تا 2 برابر دامنه های دسته اول برای آن بپردازید . چون این دامنه از ابتدا یکی از دامنه های گران بوده است و به دلیل عدم استقبال صاحبان وب سایتها از آن به این صورت ارائه می شود . پس اگر جایی دیدید که این دامنه را با قیمتهای پایین مثل 2900 تومان !!! ثبت می کنند حرص نزنید چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما میگیرند !!

 

دسته سوم ( 3 حرفی ) : دامنه های مخصوص sTLDs l ) Top Level ) :

 

این دامنه ها هم جزو دامن های مخصوص و یا به قول معروف سلطنتی اینترنت محسوب می شوند همچون GOV اول کلمه Government به معنی دولت و یا EDU اول کلمه Education به معنی آموزش و یا دامنه های نامرسوم INT یاMIL

 

دسته چهارم ( دو حرفی ) : دامنه های بین المللی کشورهای جهان ( ccTLDs ) :

 

معروف ترین دامنه های اینترنتی دو حرفی متعلق به کشورها یا مناطقی از جهان است که در زیر لیست شده است که اکثرا توسط بعضی از افراد برداشت های نادرستی از آن شده است :

 

WS: Samoa

CC: Cocos

TV: Tuvalu

BZ: Belize و …

به عنوان مثال دامنه IR که توسط مرکز تحقیقات بنیادی زنجان ثبت می شود به عنوان دامنه بین المللی ایران در دنیا شناخته می شود . خوشبختانه در انتخاب این دامنه ، شانس با کشورمان همراه بوده است چرا که در حالی که دیکته سه کشور عراق Iraq یا ایرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie شده است .

  

اطلاعات تماس

تلفن:03136618188

موبایل : 09136848587

ایمیل: این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

سفارش سایت و سئو

 • مرکز ماساژ ایده آل

  خانه ماساژ ایده آل

  ارائه انواع ماساژ

  روز های زوج آقایان

  روز های فرد بانوان

  شماره های رزرو نوبت

  36618182

   09130268595

  http://khane-masaj-ideal.ir